Jak wykorzystać Chat GPT w SEO? | ChatGPT i optymalizacja SEO

Spis Treści

ChatGPT szturmem podbił internet pod koniec 2022 roku, a odpowiedzialna za ten wynalazek organizacja OpenAI,  już kalkuluje, że przychód z tego tytułu w 2024 roku przekroczy próg miliarda dolarów.

Dzięki chatowi GPT otworzył się nowy rynek – wszyscy, którzy chcą być na bieżąco, uczą się nieskończonych możliwości, jakie sztuczna inteligencja umożliwia marketingowi cyfrowemu. Także w dziedzinie SEO istnieje wiele nowych możliwości.

Optymalizacja treści i strategii SEO przy użyciu AI – czy to ma sens?

Chat GPT-3, czyli „Generative Pretrained Transformer 3”, to chatbot stworzony za pomocą uczenia maszynowego od open AI, który może symulować prawdziwe rozmowy z człowiekiem, w tym opowiadać dowcipy i pisać poezję – ale to nie wszystko. Może także odciążyć Cię z części pracy i wygenerować pomysły, które być może w innym przypadku nie wpadłyby Ci do głowy.

Co ważne – Chat GPT jest dostępny za darmo i może przetwarzać zapytania w różnych językach, w tym w języku polskim!

Skuteczne działania SEO (search engine optimization) obejmują niezliczoną liczbę różnych aspektów, od wdrożenia na stronie, przez optymalizację techniczną, wsparcie w strategii content marketingowej, aż po tworzenie skutecznej treści dla czytelników.

Ograniczenia Chatu GPT

Na ten moment najpoważniejszym problemem Chatu GPT jest rzetelność dostarczanych informacji. Algorytm Chatu GPT obecnie przechowuje dane dostępne tylko do 2021 roku, a nawet opierając się na nich może wygenerować tekst mijający się z prawdą. Uważaj więc na teksty z ChatGPT i zawsze dokładnie sprawdzaj poprawność.

Co więcej, jakość treści generowanych przez sztuczną inteligencję jest silnie związany z jakością promptów, czyli poleceń, które mu wydajesz. Jeśli Twój prompt będzie chaotyczny i nieprzemyślany, to taka będzie także odpowiedź.

Twój prompt do czatu GPT powinien zawierać wystarczającą ilość informacji, aby narzędzie mogło wygenerować użyteczną odpowiedź. Im więcej informacji podasz, tym lepiej dopasowana do kontekstu będzie Twoja odpowiedź. 

Jedną z najfajniejszych funkcjonalności w ChatGPT jest to, że możesz także kontynuować rozmowę, aby zoptymalizować określone punkty, lub na przykład przeredagować wygenerowany wcześniej akapit.

Kluczem w tym przypadku jest doświadczenie – baw się podpowiedziami ChatuGPT, próbuj różnych podejść, aż znajdziesz prompt idealny do uzyskania oczekiwanych wyników.

Chat GPT w SEO: kluczowe zastosowania

Teraz przechodzimy do sedna sprawy – jak można wykorzystać Chat GPT w SEO? Istnieje wiele praktycznych zastosowań tego narzędzia, które znacząco ułatwiają pracę specjalistów ds. marketingu i pozycjonowania stron internetowych.

Generowanie treści

Jednym z głównych zastosowań Chat GPT w SEO jest tworzenie treści. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zadać Chatowi GPT stworzenie pełnych tekstów na potrzeby pozycjonowania – w tym artykułów blogowych, opisów produktów, opisów kategorii, czy treści do konkretnych zakładek i na landing page.

Zacznij od zdefiniowania tematu i celu artykułu (w tym także może pomóc Ci Chat GPT – przeczytasz o tym w dalszej części artykułu). Określ, czy artykuł ma dostarczać informacji, rozwiązywać problem, czy też być bardziej rozrywkowy.  Sformułuj jasny i precyzyjny prompt, który określa Twoje wymagania na temat artykułu. 

Na przykład, jeśli chcesz napisać artykuł na temat zasad zdrowego odżywiania, zamiast użyć ogólnego polecenia „Napisz artykuł na temat zasad zdrowego odżywiania.”, użyj bardziej precyzyjnego promptu, takiego jak „Napisz poradnikowy artykuł na temat zdrowego odżywiania  kierowany do nastolatków. Niech artykuł będzie napisany w sposób zabawny, przystępnym, młodzieżowym językiem.”

Następnie zadaj prompt Chatowi GPT i pozwól mu generować treść. Narzędzie będzie w stanie  od razu wytworzyć pierwszą wersję artykułu, ale pamiętaj, że możesz kliknąć przycisk „regenerate”, aby wygenerować inną wersję lub pisać kolejne polecenia, uwzględniające poprawki, które ChatGPT ma zastosować w wygenerowanym wcześniej tekście.

chat gpt w seo gjasionowicz.pl gjasionowicz
Jak wykorzystać Chat GPT w SEO? | ChatGPT i optymalizacja SEO 4

Wygenerowany artykuł może wymagać edycji i dostosowania do Twoich potrzeb. Przeprowadź korektę gramatyczną, popraw błędy i dodaj własny unikalny styl. Warto uznać tekst wygenerowany przez sztuczną inteligencję jako pierwszy szkic i dodać do niego własne spostrzeżenia, przykłady, opinie i źródła. To pozwoli stworzyć artykuł o unikalnej wartości.

Upewnij się też, że treść artykułu zawiera rzetelne informacje. Warto zweryfikować fakty, jeśli to konieczne.

Badanie słów kluczowych

Chat GPT może być wykorzystywany do generowania sugestii słów kluczowych związanych z daną tematyką. Zanim przystąpisz do korzystania z Chatu GPT, zdefiniuj temat, branżę lub obszar, który chcesz badać.

Sformułuj jasne i precyzyjne pytania lub polecenia, które chcesz przekazać Chatowi GPT. Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep internetowy z butami sportowymi, możesz użyć promptów takich jak: ”Podaj słowa kluczowe związane z butami do biegania.” lub „wymyśl słowa kluczowe związane z obuwiem sportowym dla dzieci.”

chat gpt w seo gjasionowicz.pl gjasionowicz
Jak wykorzystać Chat GPT w SEO? | ChatGPT i optymalizacja SEO 5

Analizuj sugestie słów kluczowych generowane przez Chat GPT. Eksperymentuj z różnymi promptami, aby uzyskać różnorodność propozycji. Możesz testować prompty zarówno pod kątem ogólnych fraz, jak i bardziej szczegółowych terminów.

Po uzyskaniu list słów kluczowych, przeanalizuj je pod kątem trafności i użyteczności. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojej strategii SEO. Pamiętaj, że Chat GPT generuje wiele propozycji, więc wybór najskuteczniejszych leży po Twojej stronie – warto zweryfikować wybrane frazy przy użyciu tradycyjnych narzędzi, takich jak narzędzie Google Ads (Google Keyword Planner). To pozwoli potwierdzić ich potencjał i konkurencyjność.

Tworzenie tytułów i metatagów

Tytuły, nagłówki i meta description są kluczowymi elementami wpływającymi na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Chat GPT może generować propozycje chwytliwych tytułów i opisów, uwzględniając odpowiednie słowa kluczowe.

Zacznij od zrozumienia celu swojej strony internetowej i treści. Określ, jakie informacje chcesz przekazać użytkownikom i jakie działania chcesz, aby podjęli po odwiedzeniu strony. Uwzględnij je w promptach zadawanych Chatowi GPT, na przykład „Zaproponuj 10 chwytliwych tytułów dla artykułu blogowego na temat włoskiej kuchni”  lub „Przygotuj metaopis produktu do sklepu internetowego – produktem jest case do smartphone iPhone 15”.

Narzędzie stworzy kilka wariantów, które można rozważyć. Przeanalizuj propozycje tytułów i metatagów pod kątem ich trafności, zgodności z tematem strony i potencjału przyciągnięcia użytkowników. Wybierz te, które najlepiej spełniają te kryteria.

Analiza konkurencji

Możesz także zapytać Chat GPT o informacje dotyczące konkurencji, trendów rynkowych i analizy konkurencyjnej. To może dostarczyć cennych wskazówek do strategii SEO, a przy tym znacznie przyspieszyć czas do tej pory poświęcany na research.

Zidentyfikuj konkurentów, którzy są najbardziej istotni w Twojej branży. Możesz wybrać zarówno bezpośrednią konkurencję, jak i strony o podobnej tematyce. Sformułuj pytania i polecenia, które pomogą w analizie konkurencji. Na przykład: „Podaj słowa kluczowe używane przez konkurenta X.” lub „Opisz strukturę strony konkurencyjnej witryny Y.”.

Zadaj Chatowi GPT prompty i pozwól mu generować dane na temat konkurencji. Narzędzie stworzy listy słów kluczowych, opisy treści i informacje na temat struktury stron konkurencji. 

Przeanalizuj dane wygenerowane przez Chat GPT i porównaj je z własnymi danymi, strategią i zasadami SEO. Zidentyfikuj obszary, w których konkurencja jest silna, oraz te, które mogą być Twoimi atutami i przerodzić się w przewagę konkurencyjną.

Generowanie pomysłów na treści

Jeśli planujesz długoterminowe publikacje mające wspomóc SEO, to z pewnością wiesz, że dobrze jest z góry przygotować strategię treści uwzględniającą działy tematyczne, wewnątrz których będą publikowane konkretne artykuły.

Oczywiście działy tematycznie to nie wszystko, bo z łatwością możesz wykorzystać ChatGPT także do generowania pomysłów na konkretne artykuły.

chat gpt w seo gjasionowicz.pl gjasionowicz
Jak wykorzystać Chat GPT w SEO? | ChatGPT i optymalizacja SEO 6

ChatGPT w SEO – podsumowanie

Chat GPT to narzędzie, które jest zwiastunem rewolucji w dziedzinie SEO i całego marketingu internetowego. Może znacznie ułatwić proces generowania treści, badania słów kluczowych, tworzenia tytułów i meta opisów, a także stać się nieograniczonym (i póki co darmowym) źródłem inspiracji. To ważny krok milowy w optymalizacji stron internetowych pod wyszukiwarki takie jak Google.

Niemniej jednak, warto pamiętać o jego ograniczeniach i ryzykach, takich jak konieczność weryfikacji treści i dostosowania treści generowanych przez narzędzie do własnych potrzeb

Kluczem do skutecznego wykorzystania Chatu GPT w SEO jest eksperymentowanie, testowanie różnych podejść i ciągłe doskonalenie promptów, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Dzięki temu narzędzie może stać się cennym wsparciem w tworzeniu skutecznych strategii SEO i generowaniu treści, a także znacząco przyspieszyć proces optymalizacji treści i pozycjonowania witryny internetowej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Wyślij zapytanie

Więcej interesujących wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *