Wyobraź sobie grafika, który jest w stanie na podstawie Twojego opisu w kilka minut stworzyć gotowy, realistyczny obraz przedstawiający dokładnie to, co do tej pory istniało tylko w Twojej głowie.
Brzmi nierealnie? Dokładnie tak działa MidJourney – zaawansowany generator obrazów oparty na sztucznej inteligencji.
Jak korzystać z Midjourney? Wprowadzenie
Midjourney to przykład generatora opartego na sztucznej inteligencji, który może konwertować podpowiedzi (prompty) w języku naturalnym na obrazy.
Aby korzystać z Midjourney, nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu ani oprogramowania, wszystko odbywa się za pośrednictwem aplikacji Discord.
Midjourney może generować przekonująco wyglądające ilustracje na podstawie prostego opisu tekstowego. W niektórych przypadkach zdjęcia z Midjourney potrafiły zwieść ludzi swoją realnością – przykładem jest niedawny viral w mediach społecznościowych, na którym widać papieża Franciszka w puchowej kurtce lub rzekome “zdjęcie” z aresztowania Donalda Trumpa.
Aby korzystać z możliwości generowania obrazów w Midjourney należy wykonać kilka prostych kroków:
- Załóż i zweryfikuj konto na Discordzie.
- Wejdź w link: Midjourney.com/account i zaloguj się korzystając ze swojego konta na Discordzie.
- Wybierz plan płatności – obecnie korzystanie z Midjourney jest płatne i dostępne są 4 plany subskrypcji (najtańszy od 10$ miesięcznie).
- Dołącz do serwera Midjourney na Discordzie.
- Wyszukaj kanały oznaczone hashtagami #general lub #newbie, aby zacząć generowanie.
Jak generować obrazy dzięki Midjourney – najważniejsze zasady
Komunikacja z botem midjourney wymaga użycia specjalnych komend, zwanych promptami poprzedzonych poleceniem “/imagine”.
Pamiętaj, że prompty w midjourney muszą być wpisywane w języku angielskim, natomiast nie musisz przejmować się znajomością gramatyki i skomplikowanych konstrukcji – sztuczna inteligencja midjourney zdecydowanie lepiej radzi sobie z prostymi, jasnymi poleceniami.
Po wpisaniu promptu bot midjourney interpretuje go i przygotowuje siatkę 4 kreacji. Na tym etapie masz do wyboru łącznie 9 opcji:
U1, U2, U3, U4 – pozwala na wybranie i pobranie wybranego obrazka (domyślnie w rozdzielczości 1024 x 1024 pikseli)
Symbol 🔁 – pozwala na ponowne wygenerowanie 4 nowych propozycji obrazów (z tego samego prompta)
V1, V2, V3, V4 – pozwala wybrać jedną z 4 wygenerowanych propozycji, na podstawie której zostaną wygenerowane 4 nowe wariacje. To trochę jak gra w “ciepło-zimno”, w której pokazujesz botowi, który z zaproponowanych wyników jest najbliższy Twoim oczekiwaniom i powinien stać się punktem wyjścia do dalszego tworzenia.
Jak skutecznie tworzyć prompty w midjourney? Przykładowe komendy
Tworzenie imponujących wizualizacji za pomocą midjourney wymaga nieco wprawy w tworzeniu zaawansowanych promptów. Dobrze skonstruowany prompt może pomóc Ci przeistoczyć pomysł istniejący jedynie w Twojej głowie w coś, co zobaczysz na własne oczy (i udostępnisz dalej)
Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zasad skutecznego pisania komend w midjourney.
Bot Midjourney najlepiej sprawdza się w przypadku prostych zdań opisujących bezpośrednio to, co chcesz zobaczyć. Unikaj długich i skomplikowanych gramatycznie list, zamiast tego skup się na precyzyjnym opisie.
- zamiast pisać “beautiful sunset” napisz na przykład “sunset over the sea as a pastel drawing”
- zamiast pisać “depict in a photorealistic way a man sitting next to beautiful Christmas tree” napisz na przykład “young man in chunky sweater smiling, sitting in big blue armchair, next to big Christmas tree with dozen gifts under it”
W komendach nie musisz ograniczać się tylko do słów, możesz używać także:
- URL prowadzącego do innej grafiki (np. pokazującego styl, w jakim ma być wygenerowany Twój obraz),
- parametrów, takich jak współczynnik proporcji, ale także mnóstwo innych ciekawych opcji (np. parametr “–no” pozwala wykluczyć elementy, które nie chcesz, by pojawiły się na gotowej ilustracji).
Absolutnie najważniejszą zasadą tworzenia promptów jest precyzja. Wyobraź sobie jak dokładnie ma wyglądać gotowy efekt i uwzględnij to w komendzie. Pamiętaj, żeby uwzględnić także styl, w jakim obraz ma być przedstawiony (np.: painting, doodle, photo, pastel drawing).
Wykorzystaj generator obrazów Midjourney w marketingu
O Midjourney i siedemnastu innych narzędziach opartych na AI możesz przeczytać w moim e-booku “Jak Wykorzystać Sztuczną Inteligencję W Marketingu?”.
Więcej o e-booku możesz przeczytać pod tym linkiem.
Pisanie promptów w Midjourney | Podsumowanie
Modjourney to fantastyczne narzędzie, które dosłownie pozwala zwizualizować to, co istnieje tylko w naszej głowie – nie potrzebujesz do tego ani artystycznego talentu, ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy trochę praktyki i kreatywności, by za pomocą precyzyjnych promptów w kilka chwil generować obrazy, które do tej pory mogły być jedynie wynikiem wielogodzinnej pracy wybitnych grafików.