Faktura z Facebooka – jak pobrać?

Spis Treści

Faktura z Facebooka – jak pobrać? Poradnik krok po kroku

W tym poradniku przeprowadzę Cię krok po kroku po sekcji „Rozliczenia i płatności” w systemie Meta Ads, który umożliwia wgląd w ustawienia płatności i pobranie faktury z Facebooka. 

Czy Facebook wystawia faktury za reklamę?

Reklamy na Facebooku mogą służyć do realizowania celów biznesowych w social mediach – to koszt Twojej firmy, dlatego warto uzyskać fakturę VAT i rozliczyć ją w kosztach działalności.

Możesz łatwo pobrać faktury z Facebooka, ale najpierw niezbędne będzie wykonanie kilku kroków.

Faktury za Facebook Ads, na moment pisania tego artykułu, wystawiane są z Irlandii. Co za tym idzie, aby uzyskać taką fakturę i móc ją rozliczyć w kosztach firmy musisz posiadać europejski identyfikator płatnika vat, inaczej vat-ue.

VAT UE jest to europejski numer NIP, który musi posiadać każdy podatnik VAT zawierający transakcje handlowe na terenie Unii Europejskiej. Bez posiadania tego identyfikatora, nie będziesz mógł odliczyć faktur jako kosztów uzyskania przychodu.

Aby uzyskać fakturę musisz także wprowadzić niezbędne dane rozliczeniowe na swoim koncie. W przeciwnym razie co prawda otrzymasz fakturę do pobrania, ale nie będzie na niej Twoich danych i nie będziesz mógł jej zaksięgować jako kosztów uzyskania przychodu. Dlatego dane do faktury na Facebooku najlepiej ustawić od razu po założeniu konta.

Faktura z Facebooka – jak ustawić dane rozliczeniowe firmy?

Na początku musisz wejść na stronę menedżera reklam (wystarczy, że klikniesz tutaj). Jeśli masz kilka kont w menedżerze firm, to wybierze to konto reklamowe, które w danym momencie Cię interesuje.

Pora uzupełnić dane, które następnie Facebook umieści w Twoich fakturach. W tym celu wybierz pozycję „Rozliczenia” z menu widocznego po lewej stronie ekranu, następnie „Ustawienia płatności”.  Na samym dole wyświetli Ci się segment zatytułowany „Informacje o firmie” – właśnie tam, będziesz dokonywał zmian.

faktura z facebooka proces uzyskania
W tym miejscu możesz zaktualizować dane swojej firmy widoczne na fakturach z Facebook

Jak widzisz na powyższym zrzucie ekranu, jest to bardzo czytelny proces. Wystarczy kliknąć przycisk „Edytuj” i uzupełnić najważniejsze dane o firmie:

  • oficjalna nazwa firmy (taka, jaka widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG lub w spisie Krajowego Rejestru Sądowego KRS)
  • adres (zgodny z oficjalnymi dokumentami),
  • numer identyfikacji podatkowej (VAT UE – czyli numer NIP Twojej firmy poprzedzony symbolem „PL” – pamiętaj jednak, że VAT UE musi zostać wcześniej zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym na druku VAT-R),
  • waluta rozliczeń.

Jak pobrać faktury z Facebooka?

Gdy wszystkie dane firmy są kompletne, możesz wygenerować poprawne faktury, które Ty lub Twój księgowy umieścicie w dokumentach potwierdzających poniesione koszty.

Ponownie wybierz pozycję „Rozliczenia” z menu widocznego po lewej stronie ekranu. Wyświetli się lista transakcji, którą możesz filtrować według statusu płatności i okresu rozliczeniowego. Wystarczy już tylko znaleźć interesującą Cię pozycję na liście i kliknąć ikonę pobierania po prawej stronie. Na Twoje urządzenie zostanie pobrany plik PDF z fakturą. 

Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy wszystkie dane na fakturze zgadzają się z danymi faktycznymi!

Nie musisz pobierać pojedynczych faktur – szczególnie, że często będą to faktury za płatności na małe kwoty pobierane codziennie przez czas trwania kampanii (w zależności od celu reklamy). Aby zbiorczo pobrać wszystkie faktury z Facebooka kliknij przycisk „pobierz” znajdujący się w prawym górnym rogu nad listą transakcji i wybierz opcję „Pobierz wszystkie transakcje (PDF)”.

faktura z facebooka
W tym miejscu możesz pobrać faktury pojedynczo lub zbiorczo

Faktury z Facebooka – podsumowanie

Kampanie reklamowe na Facebooku są niezbędne w sferze marketingu cyfrowego. Podczas prowadzenia tych kampanii, kluczowe jest śledzenie swoich wydatków i możliwość zaksięgowania poniesionych kosztów. Stąd też, pobieranie faktur za reklamy na Facebooku jest niezbędne. Oto kompleksowy przewodnik, dlaczego i jak sprawić, by faktura z Facebooka była wystawiona poprawnie i żeby ją bez problemu pobrać.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Wyślij zapytanie

Więcej interesujących wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *